Dünyanın en iyi atları

reklam

dünyanın en iyi atları

Atlar, insanların en yakın ve sadık dostlarındandır. Tarih boyunca insanların hep yanında olan atlar savaşta, ulaşımda, yük taşımada ya da tarla sürme gibi ağır işlerde hep insanların yardımcısı olmuşlardır. Dünyada birçok at çeşidi bulunmakla birlikte, sizlere en değerli görülen bazı at türlerini kısaca anlatalım istedik. İşte, dünyanın en iyi atları

arap atı

Arap Atı: Bu at türü zekası, sadakati ve dayanıklılığıyla öne çıkan bir attır. Cinsinin kökü ilk çağlara kadar dayanmaktadır.  Arap atları, çok uzun sürelerden beri çölde insanların yanında olan bir türdür. Çocuklarla olan kuvvetli iletişiminden dolayı, 18 yaşın altındaki çocukların binmesine izin verilen tek at türüdür. Çok dengeli ve hızlı kalkış özelliğine sahip bir attır. Bir savaş atında olması gereken tüm özellikleri barındırmaktadır.

ingiliz atı

İngiliz Atı:  Bu atın ataları Arap Darley, Arap Godolphin ve Türk Byerly’dir.  Bu üç aygır 17. yüzyılda Ortadoğu Akdeniz üzerinden İngiltere’ye getirilmiştir. Daha güçlü fakat daha az gelişmiş yerel atlarla çiftleştirilmiş ve uzun mesafe koşularda süratini koruyabilen, yük taşıyabilen ve at yarışlarına yeni bir boyut kazandıran bir at türüdür.

Friesian Atı

Friesian Atı: Yaklaşık 16 karış uzunluğundaki bu at, Arap atalarını çağrıştıran bir görüntüye sahiptir. İnce görünümlü bir baş, geniş ve zeka dolu gözler, ince ve uzun boyunlu bir at türüdür. Adaleli ve eğimli omuzları vardır. Çok düzgün ve uzun bacakları olan bu atlar, düzlükte hem yumuşak hem de ahenkli bir yürüyüşe sahiptir. Bu atların temel özelliği siyah olmalarıdır. Ayak uçları dahil hiç bir noktasında beyazlık kabul edilmez. Etkileyici yelesinin yanı sıra, etkili ayak tüylerine de sahiptir.

ahal teke etı

Ahal Teke Atı: Kökeni Türkmenistan olan bu at, son yıllarda Kuzey İrlanda, Almanya ve Avusturya tarafından da yetiştirilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 160 cm boyu olan bu atların tüylerinin rengi bakırımsı, tilki rengine çalan parlak bir kahverengi ya da gri olurlar. Beyaza çalan rengi olanlar gümüşi bir renge sahiptirler. Özellikle yarışlar için yetiştirilen at türlerinden biridir.

reklam

Add Comment